İkili Opsiyon

İkili Opsiyon Ticareti

Profesyoneller Duyguların Üstesinden Gelir Çünkü Onlar Kayıp Riskini Kabul Ederler

Yukarıdaki senaryonun borsa simsarları arasında yaygın olmasının sebebi yatırımı işleme koyduklarında riski kabul etmemeleridir. Onlar bu yatırımın kesinlikle kazanacağını düşünürler, yatırımın kayıpla sonuçlanması onlar için tam bir sefilliktir. Aslında, yatırımcı kayıplarını almayı bile rededebilir, çünkü kazanması gerektiğinden çok emindir, bu da yıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden yatırımcılar pozisyonlarını almadan önce her bir yatırımın riskini kabul etmek zorundadırlar. Başka bir deyişle, bir yatırımcı riske attığı para tutarını bir gider olarak düşünmeli ve bu yatırım fikrinin işe yarayıp yaramayacağına bakmalıdır.

Yatırımcı riski kabul ederse, bu yatırım kayıpla sonuçlandığında tipik olarak kendisini çok daha az sıkıntılı hisseder.
Her bir yatırımın riskini kabul etmek özellikle de deneyimsiz borsa simsarları için kolay değildir. Tabiki, riski kabul etmeyi kolaylaştıran bazı atılabilir adımlar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi olarak her bir yatırımın planlanması çok önemlidir. Bunun anlamı bir yatırıma nerede gireceğimizi, nerede duracağımızı ve kar talep seviyesini (-lerini) nereye yerleştireceğimizi bilmemiz gerektiğidir. Bu yolla pozisyon girildikten sonra karar alma ihtiyacı oluşmaz. İnsan beyni pozisyon girildikten sonra bilgiyi farklı olarak görecek ve çok daha net bir şekilde düşünecektir. Önceden planlanmış bir yatırıma girildiğinde, duygular kaçınılmazdır, ama en azından bu duygular yatırımın sonucu etkilemezl. Bir yatırımcı riske attığı para tutarını normal bir ticaret gideri olarak düşünmeli ve bu yatırım fikrinin işe yarayıp yaramayacağına bakmalıdır. Bu aslında deneyimin gideridir. Her yatırımcının kayıpları vardır. Bununla birlikte, tutarlı borsa simsarları kayıpları ticaret giderleri olarak görürler.

Kayıplar yatırımın gerekli bir unsurudur, bir yatırım girildikten sonra hangi yatırımın kazanacağını ya da hangisinin kaybedeceğini bilmenin imkanı yoktur. Bu yüzden, yerleştirmeden önce her bir yatırımın riskini kabul edebilirsek, bu kayıplar, daha kolay bir şekilde, piyasadan şahsa yapılan bir saldırı olarak değil de, yatırımın bir parçası olarak algılanabilirler. Yatırımcı her bir yatırımda riski kabul etmeyi öğrendiğinde ve hangi yatırımların kazanacağını bilmediğini kabullendiğinde duygularını kontrol etmesi ve tutarlı bir kara sahip sonuçlar elde etmesi daha kolay olur.